O charakterku naszych kochanych Shih Tzu
Shih-Tzu jest to wspaniaĆa rasa, typowy pies do towarzystwa o piÄknym oryginalnym wyglÄ dzie i wyjÄ tkowym charakterze. Pies ten stworzony jest do dawania radoĆci i miĆoĆci swojej rodzinie. Jest dumny, majestatyczny, wygodnicki a zarazem wesoĆy skory do zabawy w kaĆŒdym momencie i w kaĆŒdym miejscu. Wie, kiedy potrzebujesz jego bliskoĆci i ciepĆa a kiedy masz zĆy humor rozĆmieszy ciÄ do Ćez. Nastawiony jest przyjaĆșnie nie tylko do ludzi, kaĆŒdy napotkany piesek jest w jego oczach wspaniaĆym kompanem do zabawy. Shih-Tzu naleĆŒy do psĂłw domatorĂłw, nie znaczy to, jednak ĆŒe nie lubi spacerĂłw, ale nie muszÄ byÄ one dĆugie, piesek rĂłwnie dobrze wybiega siÄ po mieszkaniu z ulubionÄ zabawkÄ w pyszczku, wymachujÄ c niÄ i zachÄcajÄ c innych do wĆÄ czenia siÄ do zabawy. Jest najszczÄĆliwszy na kanapie wtulony w swego pana, jednak ĆŒe niezaleĆŒnie od towarzystwa, w jakim siÄ znajduje, zachowuje siÄ z godnoĆciÄ . Jego sierĆÄ nie wbija siÄ w dywany i wykĆadziny jak ostra sierĆÄ jamnika czy boksera. A krĂłtko ostrzyĆŒony Shih-Tzu, caĆe ĆŒycie wyglÄ daÄ bÄdzie jak szczeniak.
Zalety: wesoĆy, niehaĆaĆliwy, inteligentny, przyjacielski, nie agresywny, bardzo spokojny.
Wady:raczej nieposĆuszny, przy dĆugiej sierĆci wymaga regularnego czesania i kÄ pania.
A teraz kilka fotek


NAME

PielÄgnacja i Ć»ywienie
PIELÄGNACJA SZATY
Wiele osĂłb rezygnuje z nabycia psa dĆugowĆosego z obawy przed czesaniem i pielÄgnacjÄ wĆosa. BojÄ siÄ teĆŒ, ĆŒe w domu bÄdzie stale peĆno sierĆci - nic bardziej mylnego. WĆos dĆugi (zupeĆnie inaczej, niĆŒ krĂłtki) nie "fruwa" po domu - gdybyĆmy przez kilka dni nie okurzali, to pewnie gdzieĆ w kÄ cie znalazĆby siÄ tzw. kotek z wĆosa. MoĆŒna go spokojnie podnieĆÄ i wyrzuciÄ. JeĆli chodzi o przynoszenie piachu na Ćapach, to wszystkie bez wyjÄ tku rasy przynoszÄ go prawie tyle samo, bez wzglÄdu na iloĆÄ wĆosa (wiem to z wĆasnego doĆwiadczenia). JeĆli nie chcemy psa wystawiaÄ, to pamiÄtajmy, ĆŒe "futrzaka" kaĆŒdej bez wyjÄ tku rasy moĆŒna strzyc. JeĆli nie mamy ochoty duĆŒo zajmowaÄ siÄ sierĆciÄ , to zafundujmy mu ĆadnÄ fryzurÄ. Jest to z pewnoĆciÄ lepsze, niĆŒ koĆtuny. Ale nie zapominajmy, ĆŒe wĆos kaĆŒdej dĆugoĆci wymaga systematycznej pielÄgnacji.
PodstawÄ w utrzymaniu ĆADNEGO wĆosa jest dewiza: BRUDNY WĆOS NIE ROĆNIE!! Poza tym jest wÄ tpliwÄ wizytĂłwkÄ wĆaĆciciela.
Przy uczeniu siÄ zabiegĂłw pielÄgnacyjnych (przez psa i wĆaĆciciela) obowiÄ zuje stara zasada: czym skorupka za mĆodu nasiÄ knie, tym na staroĆÄ trÄ ci. BzdurÄ jest powstrzymywanie siÄ z czesaniem i kapaniem psĂłw do 6 m-ca ĆŒycia. To prosta droga do wychowania potworka, w ktĂłrego wstÄpuje diabeĆ na sam widok grzebienia lub szczotki. Zabiegi pielÄgnacyjne powinny byÄ jeĆli nie przyjemnoĆciÄ to nieuchronnÄ koniecznoĆciÄ , a nie katorgÄ .
Czesanie
Szczeniaczka kĆadziemy na plecy na naszych kolanach i czeszemy brzuszek, Ćapki i szyjÄ. NastÄpnie odwracamy go i czeszemy plecy, ogonek i na koĆcu gĆĂłwkÄ. Teraz nagroda i chwila zabawy. Nigdy nie ustÄpujemy szczeniakowi, jeĆli siÄ wyrywa. Przerwijmy czesanie ale go nie puszczajmy, bo potraktuje to jak wygranÄ i tym bardziej bÄdzie siÄ broniÄ.
Wbrew opiniom, nie ma potrzeby czesania caĆego psa codziennie. Wystarczy wyczesaÄ go dokĆadnie co 2-3 dni. Przy czesaniu obowiÄ zuje ĆŒelazna zasada: NIGDY NIE CZESZEMY NA SUCHO!! Psa naleĆŒy spryskaÄ sprayem uĆatwiajÄ cym czesanie (natĆuszczajÄ cym lub nie, zaleĆŒy od rodzaju sierĆci) a po tym odczekaÄ 2-3 minuty i dopiero rozpoczÄ Ä czesanie wedĆug w/w kolejnoĆci.
KÄ piel
W zaleĆŒnoĆci od tego, gdzie mieszkamy, kÄ piemy psa mniej wiÄcej co 7-21 dni. Przed kÄ pielÄ naleĆŒy psa wyczesaÄ. Do kÄ pieli uĆŒywamy tylko szamponu dla psĂłw (w awaryjnej sytuacji moĆŒe to byÄ szampon dla ludzi - wysokoproteinowy, do wĆosĂłw suchych i zniszczonych). Ludzki szampon nie szkodzi psu, ale nie domywa go dobrze.
Dodatkowe zabiegi pielÄgnacyjne
ƻywienie
U wszystkich psĂłw obdarowanych dĆugich wĆosem, naleĆŒy ten wĆos w niektĂłrych partiach ciaĆa przycinaÄ, tak ze wzglÄdĂłw higienicznych jak i estetycznych. Wycinamy pod ogonkiem maĆy trĂłjkÄ cik, co zapobiega ewentualnemu zabrudzeniu. Suce na sromie a psu na penisie regularnie przycinamy wĆos krĂłtko, co zapobiega infekcjom i przykremu zapachowi moczu. Wycinamy wĆosy miÄdzy poduszkami Ćap i Ćcinamy miÄdzy palcami, nadajÄ c owalny ksztaĆt Ćapkom. NaleĆŒy zwrĂłciÄ uwagÄ na pazury, ktĂłre mogÄ siÄ czasem wrastaÄ, dlatego trzeba je przycinaÄ w miarÄ potrzeby.
Oczy naleĆŒy 2-3 razy w tygodniu przemywaÄ, aby zabezpieczyÄ wĆos przed osadzaniem siÄ kamienia Ćzowego. DoskonaĆy jest lekki napar z herbaty (nie rumianku). PamiÄtajmy o regularnym usuwaniu (wyrywaniu) wĆosa rosnÄ cego wewnÄ trz ucha, przeciwdziaĆa to ewentualnemu zapaleniu ucha. Nie naleĆŒy tego robiÄ zbyt wczeĆnie u maĆych szczeniÄ
Co do sposobu ĆŒywienia sÄ na ten temat rĂłĆŒne zdania i opinie, czym i jak karmiÄ.
PrzedstawiÄ trzy moĆŒliwoĆci sami wybierzecie tÄ najlepszÄ dla siebie.
Karmienie wyĆÄ cznie suchÄ karmÄ . Bez wÄ tpienia bardzo wygodne i nie niesie ryzyka popeĆnienia wiÄkszych bĆÄdĂłw ĆŒywieniowych. Warto pamiÄtaÄ, ĆŒe zalecane przez producenta dawki karmy sÄ czÄsto zbyt duĆŒe trzeba dawaÄ jej trochÄ mniej niĆŒ podane na opakowaniu. NajczÄĆciej podajemy takÄ karmÄ na sucho, (wĂłwczas pies musi mieÄ nieograniczony dostÄp do wody) lub namaczamy w ciepĆej wodzie. Przy ĆŒywieniu tylko suchÄ karmÄ nie naleĆŒy podawaÄ dodatkowo ĆŒadnych preparatĂłw witaminowych. Dla tych ktĂłrzy zdecydujÄ siÄ na ten sposĂłb ĆŒywienia, jedna waĆŒna wskazĂłwka - nie istniejÄ karmy dobre a przy tym tanie! Lepiej siÄgaÄ tylko po produkty z gĂłrnej, lub co najmniej Ćrodkowej pĂłĆki cenowej.
Karmienie wyĆÄ cznie produktami naturalnymi. CzasochĆonne i niosÄ ce ryzyko bĆÄdĂłw, ale wraca do Ćask.
W dobrze zbilansowanym posiĆku muszÄ siÄ znaleĆșÄ:
- produkty dostarczajÄ ce biaĆko - miÄso, ryby, nabiaĆ. Z miÄs najlepiej nadajÄ siÄ dla psa woĆowina (w tym podroby), baranina i jagniÄcina, oraz biaĆy drĂłb. Tego ostatniego nie podaje siÄ nigdy na surowo, z powodu ryzyka zakaĆŒenia salmonellÄ .
Ryby - tylko morskie, gotowane, bez duĆŒych oĆci.
BiaĆy ser szczegĂłlnie polecany dla szczeniÄ t i psĂłw rosnÄ cych. Bardziej wskazany jest ser chudy. Co do mleka to zdania sÄ podzielone, dobrodajne jest mleko kozie i krowie, lecz gdy nie ma siÄ do niego dostÄpu, lepiej z niego caĆkowicie zrezygnowaÄ. MoĆŒna natomiast (a nawet wskazane), zarĂłwno szczeniÄtom, jak i dorosĆym psom, dodawaÄ do jedzenia jogurt naturalny. Stale podawany, stabilizuje procesy trawienne u psĂłw ze skĆonnoĆciami do biegunek. Przy naturalnym sposobie karmienia podaje sie teĆŒ jajka, albo samo ĆŒĂłĆtko, albo caĆe jajko dobrze sparzone, aby biaĆko byĆo ĆciÄte. DorosĆemu psu wystarczy jedno tygodniowo.
- warzywa to produkty dostarczajÄ ce bĆonnika i witamin. NadajÄ siÄ zwĆaszcza marchew, buraki, pasternak, cukinia, dynia, drobno starte lub niedĆugo gotowane i posiekane, oraz surowa kiszona kapusta, za ktĂłrÄ wiele psĂłw przepada, gotowane, tĆuczone ziemniaki. Poza tym, w sezonie zielona pietruszka i pokrzywa. Nie sĆuĆŒÄ psom ĆwieĆŒa kapusta ani kalafior.
- tĆuszcze, niezbÄdne do utrzymania prawidĆowego stanu skĂłry i sierĆci. PodawaÄ naleĆŒy od ĆyĆŒeczki do ĆyĆŒki oleju roĆlinnego (wiÄcej zimÄ i w okresie wymiany sierĆci). Najlepszy jest olej z kieĆkĂłw kukurydzianych, jak rĂłwnieĆŒ olej lniany. Zamiast oleju moĆŒna podawaÄ ĆyĆŒeczkÄ mielonego siemienia lnianego.
- wypeĆniacze - ryĆŒ, makarony, pĆatki zboĆŒowe. Makarony sÄ tuczÄ ce, dlatego nie podajemy ich w duĆŒych iloĆciach i zbyt czÄsto.
- dodatki witaminowe i mineralne Przy karmieniu naturalnym zaleca siÄ dodawanie witamin i mineraĆĂłw. WĆaĆciwy preparat pomoĆŒe dobraÄ lekarz weterynarii.
Dla dorosĆego psa poszczegĂłlne kategorie produktĂłw - miÄso, warzywa i wypeĆniacz - powinny stanowiÄ mniej wiÄcej po 1/3 dziennej porcji, dla szczeniÄcia i psa rosnÄ cego produktĂłw biaĆkowych trzeba podawaÄ mniej wiÄcej poĆowÄ.
Karmienie mieszane. Nie jest to sposĂłb zalecany przez producentĂłw karm, ale sama go stosujÄ i nic nie wskazuje na to, aby moim psom szkodziĆ. DorosĆe psy karmione dwa razy dziennie, rano dostajÄ suchÄ karmÄ, a wieczorem posiĆek gĆĂłwny, przygotowany z produktĂłw naturalnych, wedĆug zasad podanych wyĆŒej. SzczeniÄta, ktĂłre karmimy czÄĆciej, dostajÄ na przemian karmÄ i posiĆek naturalny. Przy tym systemie karmienia moĆŒna korzystaÄ z karm suchych o Ćredniej cenie - ewentualne niedostatki uzupeĆniajÄ produkty naturalne i odwrotnie. W zasadzie (poza okresem ciÄ ĆŒy i karmienia u suk) nie podajemy dodatkowo preparatĂłw witaminowo-mineralnych.
Bez wzglÄdu na sposĂłb karmienia pozostaje jeszcze kwestia rozĆoĆŒenia dziennej iloĆci poĆŒywienia na mniejsze porcje. SzczeniÄ, do ukoĆczenia 4 msc-a ĆŒycia powinno byÄ karmione cztery razy dziennie, do koĆca 7 - trzy, a po roku i przez caĆe ĆŒycie psa karmimy dwa razy dziennie, rano i wieczorem. ZaletÄ tego jest, ĆŒe pies jest mniej ĆŒarĆoczny i lepiej trzyma wĆaĆciwÄ wagÄ.
Czy to namoczona karma sucha, czy przygotowane jedzenie powinno byÄ podawane w postaci gÄstej; zupki i nadmiar pĆynĂłw nie potrzebnie obciÄ ĆŒajÄ ĆŒoĆÄ dek a u psĂłw dĆugowĆosych dodatkowo brudzÄ brodÄ i wÄ sy. Te zresztÄ powinno siÄ po kaĆŒdym jedzeniu wytrzeÄ i przynajmniej co drugi dzieĆ, przeczesaÄ grzebieniem. U psĂłw, u ktĂłrych sierĆÄ wokĂłĆ pyska rudzieje, warto jÄ po jedzeniu umyÄ ciepĆÄ wodÄ z dodatkiem winnego octu jabĆkowego.