
PrawidĆowo zbudowane mopsy sÄ krÄpe i silne, o zwartym ciele, mocnych, prostych nogach i umiÄĆnionych barkach. Szyja zdrowego psa jest gruba i krĂłtka, a gĆowa duĆŒa i pomarszczona z krĂłtkÄ , tÄpÄ i kwadratowÄ kufÄ . Oczy mopsa sÄ duĆŒe, okrÄ gĆe i ciemne, ogon skrÄcony (najczÄĆciej skrÄtem podwĂłjnym) i przylegajÄ cy do biodra. Uszy mopsĂłw wystÄpujÄ w dwĂłch rodzajach. RĂłĆŒyczkowate sÄ nieduĆŒe, zwisajÄ ce i odchylone lekko do tyĆu, podczas gdy guzikowate sÄ zaĆamane ku przodowi, a ich koĆce przylegajÄ do czaszki zasĆaniajÄ c ucho wewnÄtrzne. Te ostatnie cenione sÄ najwyĆŒej. Umaszczenie mopsĂłw jest zrĂłĆŒnicowane: czysto czarne bÄ dĆș beĆŒowe z czarnÄ maskÄ , przy czym odcienie beĆŒu wahajÄ siÄ od srebrnego, poprzez brzoskwiniowy, aĆŒ do pĆowego.
Charakter mopsĂłw bywa rĂłĆŒny i najczÄĆciej zaleĆŒy w duĆŒej mierze od usposobienia wĆaĆciciela, stÄ d spotyka siÄ osobniki bardzo spokojne i dostojne, przysĆowiowo wrÄcz znudzone, ale teĆŒ energiczne i psotne. NiezaleĆŒnie od temperamentu przedstawiciele tej rasy sÄ psami inteligentnymi, wiernymi i doĆÄ posĆusznymi, jak i obdarzonymi uporem w sytuacjach, gdy to dla nich dogodne. Przede wszystkim jednak mopsy nie znoszÄ samotnoĆci, dlatego wskazane jest posiadanie kilku mopsĂłw w sytuacji, gdy nie mamy aĆŒ tyle czasu do poĆwiÄcenia pupilowi.
Brak wĆaĆciciela psy rekompensujÄ sobie wtedy towarzystwem przedstawicieli wĆasnego gatunku, zachowujÄ c wesoĆoĆÄ i pogodÄ ducha. SÄ teĆŒ mopsy psami stosunkowo niewymagajÄ cymi - potrzebujÄ regularnej, umiarkowanej dawki ruchu. Doskonale czujÄ siÄ w warunkach miejskich â sÄ niezastÄ pionymi towarzyszami spokojnych spacerĂłw po parkach.
Mopsi apetyt
Mopsy majÄ zazwyczaj doskonaĆy apetyt, stÄ d ich czÄste kĆopoty z nadwagÄ , spowodowane dodatkowo ograniczonym z natury ruchem.
Dla maĆych, spokojnych psĂłw, takich jak mopsy, ktĂłre w dorosĆym wieku cierpiÄ nierzadko na otyĆoĆÄ najlepsza bÄdzie dobrze zbilansowana dieta ĆredniobiaĆkowa, zapewniajÄ ca wystarczajÄ cÄ iloĆÄ energii bez ryzyka nabycia nadwagi. Ponadto warto stosowaÄ karmy dla psĂłw maĆych po 8 roku ĆŒycia wspomagajÄ ce czynnoĆÄ nerek i mĂłzgu, ale przede wszystkim majÄ ce wĆaĆciwoĆci opĂłĆșniajÄ ce powstawanie kamienia nazÄbnego, co jest kolejnÄ przypadĆoĆciÄ czÄsto dotyczÄ cÄ mopsĂłw, ze wzglÄdu na specyficznÄ budowÄ ich szczÄk.- mĂłwi Edyta GieraĆt, specjalista ds. ĆŒywienia Royal Canin.
OprĂłcz otyĆoĆci i wspomnianych kĆopotĂłw z kamieniem nazÄbnym, ktĂłrego przyrost naleĆŒy kontrolowaÄ u weterynarza, mopsy miewajÄ problemy ze skĂłrÄ - zwĆaszcza w zagĆÄbieniach faĆdĂłw, tzw. faflach, gdzie zbierajÄ siÄ kurz i brud, mogÄ ce powodowaÄ infekcje. Fafle naleĆŒy wiÄc regularnie czyĆciÄ, przemywajÄ c wacikiem z ciepĆÄ wodÄ zagĆÄbienia skĂłry. OprĂłcz powyĆŒszych skĆonnoĆci, w przypadku mopsĂłw naleĆŒy zwracaÄ uwagÄ na jeszcze jednÄ rzecz, a mianowicie na pĆytko osadzone oczy. SÄ one podatne na urazy podczas zabawy czy spacerĂłw, oraz majÄ skĆonnoĆÄ do wypadania z oczodoĆu. TakÄ sytuacjÄ moĆŒe spowodowaÄ rĂłwnieĆŒ uraz gĆowy czy karku lub zbyt mocne i gwaĆtowne naciÄ gniÄcie skĂłry gĆowy do tyĆu. Z tego powodu, zaleca siÄ, ĆŒeby mopsy chodziĆy na spacery w szelkach a nie w obroĆŒach. W przypadku wystÄ pienia opisanego problemu bezwzglÄdnie naleĆŒy udaÄ siÄ do lekarza weterynarii. Posiadanie jednego lub dwĂłch mopsĂłw to dobre rozwiÄ zanie dla osĂłb mieszkajÄ cych nawet w duĆŒym mieĆcie. Nie naleĆŒy zapominaÄ, ĆŒe mimo niewielkich rozmiarĂłw mops pozostaje silnÄ psiÄ indywidualnoĆciÄ , i traktowanie go jako uroczej maskotki jest bĆÄdem. Dobrze odĆŒywiany i wĆaĆciwie wychowany stanie siÄ niezastÄ pionym towarzyszem czĆowieka w miejskiej dĆŒungli.