top of page

PrawidƂowo zbudowane mopsy są krępe i silne, o zwartym ciele, mocnych, prostych nogach i umięƛnionych barkach. Szyja zdrowego psa jest gruba i krĂłtka, a gƂowa duĆŒa i pomarszczona z krĂłtką, tępą i kwadratową kufą. Oczy mopsa są duĆŒe, okrągƂe i ciemne, ogon skręcony (najczęƛciej skrętem podwĂłjnym) i przylegający do biodra. Uszy mopsĂłw występują w dwĂłch rodzajach. RĂłĆŒyczkowate są nieduĆŒe, zwisające i odchylone lekko do tyƂu, podczas gdy guzikowate są zaƂamane ku przodowi, a ich koƄce przylegają do czaszki zasƂaniając ucho wewnętrzne. Te ostatnie cenione są najwyĆŒej. Umaszczenie mopsĂłw jest zrĂłĆŒnicowane: czysto czarne bądĆș beĆŒowe z czarną maską, przy czym odcienie beĆŒu wahają się od srebrnego, poprzez brzoskwiniowy, aĆŒ do pƂowego.

Charakter mopsĂłw bywa rĂłĆŒny i najczęƛciej zaleĆŒy w duĆŒej mierze od usposobienia wƂaƛciciela, stąd spotyka się osobniki bardzo spokojne i dostojne, przysƂowiowo wręcz znudzone, ale teĆŒ energiczne i psotne. NiezaleĆŒnie od temperamentu przedstawiciele tej rasy są psami inteligentnymi, wiernymi i doƛć posƂusznymi, jak i obdarzonymi uporem w sytuacjach, gdy to dla nich dogodne. Przede wszystkim jednak mopsy nie znoszą samotnoƛci, dlatego wskazane jest posiadanie kilku mopsĂłw w sytuacji, gdy nie mamy aĆŒ tyle czasu do poƛwięcenia pupilowi.

Brak wƂaƛciciela psy rekompensują sobie wtedy towarzystwem przedstawicieli wƂasnego gatunku, zachowując wesoƂoƛć i pogodę ducha. Są teĆŒ mopsy psami stosunkowo niewymagającymi - potrzebują regularnej, umiarkowanej dawki ruchu. Doskonale czują się w warunkach miejskich – są niezastąpionymi towarzyszami spokojnych spacerĂłw po parkach.

Mopsi apetyt

Mopsy mają zazwyczaj doskonaƂy apetyt, stąd ich częste kƂopoty z nadwagą, spowodowane dodatkowo ograniczonym z natury ruchem.

Dla maƂych, spokojnych psĂłw, takich jak mopsy, ktĂłre w dorosƂym wieku cierpią nierzadko na otyƂoƛć najlepsza będzie dobrze zbilansowana dieta ƛredniobiaƂkowa, zapewniająca wystarczającą iloƛć energii bez ryzyka nabycia nadwagi. Ponadto warto stosować karmy dla psĂłw maƂych po 8 roku ĆŒycia wspomagające czynnoƛć nerek i mĂłzgu, ale przede wszystkim mające wƂaƛciwoƛci opĂłĆșniające powstawanie kamienia nazębnego, co jest kolejną przypadƂoƛcią często dotyczącą mopsĂłw, ze względu na specyficzną budowę ich szczęk.- mĂłwi Edyta GieraƂt, specjalista ds. ĆŒywienia Royal Canin.

OprĂłcz otyƂoƛci i wspomnianych kƂopotĂłw z kamieniem nazębnym, ktĂłrego przyrost naleĆŒy kontrolować u weterynarza, mopsy miewają problemy ze skĂłrą - zwƂaszcza w zagƂębieniach faƂdĂłw, tzw. faflach, gdzie zbierają się kurz i brud, mogące powodować infekcje. Fafle naleĆŒy więc regularnie czyƛcić, przemywając wacikiem z ciepƂą wodą zagƂębienia skĂłry. OprĂłcz powyĆŒszych skƂonnoƛci, w przypadku mopsĂłw naleĆŒy zwracać uwagę na jeszcze jedną rzecz, a mianowicie na pƂytko osadzone oczy. Są one podatne na urazy podczas zabawy czy spacerĂłw, oraz mają skƂonnoƛć do wypadania z oczodoƂu. Taką sytuację moĆŒe spowodować rĂłwnieĆŒ uraz gƂowy czy karku lub zbyt mocne i gwaƂtowne naciągnięcie skĂłry gƂowy do tyƂu. Z tego powodu, zaleca się, ĆŒeby mopsy chodziƂy na spacery w szelkach a nie w obroĆŒach. W przypadku wystąpienia opisanego problemu bezwzględnie naleĆŒy udać się do lekarza weterynarii. Posiadanie jednego lub dwĂłch mopsĂłw to dobre rozwiązanie dla osĂłb mieszkających nawet w duĆŒym mieƛcie. Nie naleĆŒy zapominać, ĆŒe mimo niewielkich rozmiarĂłw mops pozostaje silną psią indywidualnoƛcią, i traktowanie go jako uroczej maskotki jest bƂędem. Dobrze odĆŒywiany i wƂaƛciwie wychowany stanie się niezastąpionym towarzyszem czƂowieka w miejskiej dĆŒungli.

MaƂgorzata KrzyĆŒanowska i Monika Stefaniak 

bottom of page